Jak začít hrát?

04.11.2013 13:27

 

Didgeridoo svojí jednoduchostí, zkrátka nezapadá do moderního pojetí hudebního nástroje, ale svým zvukovým projevem a mohutnou vibrací je schopno nabídnout něco neobyčejného!

Možná se Vám líbí jeho podmanivý zvuk. Možná přemýšlíte nad tím jaké by to bylo mít možnost hrát bez not, pouze podle sebe, podle intuice,

Hra na didgeridoo je především záležitostí relaxace. Pokud jste vystaveni stresu, spěchu moderní doby, může být chvíle strávená s nástrojem momentem, který věnujete uvolnění a odpočinku.

Technika cirkulárního dechu má pozitivní vliv na dobré okysličení krve, kapacitu plic a je dobrou prevencí proti rýmě.

Jak tedy začít? Jak si vybrat vhodné didgeridoo? Co když se mi nástroj nepodaří vůbec rozeznít? Co když se mi nástroj rozeznít podaří, ale nezvládnu techniku cirkulárního dechu?

Tyto otázky a jistě spoustu dalších si pokládá mnoho začátečníků.

Máte-li pochybnosti, zda dokážete nástroj vůbec rozeznít, může Vám dobře posloužit novodurová trubka, smotaný balící papír, spojené papírové role od alobalu a podobně. Největší překážkou obyčejně bývají  „ztuhlé rty“ . Je tedy vhodné se před samotným zkoušením co nejvíce uvolnit a nechat rty velmi volně „vibrovat“ spolu se snahou o co nejmenší mezeru mezi nimi, tak abyste si co nejvíce šetřili vzduch. 

Ze zkušeností je ideální naučit se cirkulární dech hned v začátku.  Základem je pochopení samotné podstaty této techniky. K vytvoření tónu/ zvuku dochází pouze za pomocí vzduchu ve tvářích. Všimněte si, že pokud máte nafouknuté tváře vzduchem, můžete volně nadechovat i vydechovat nosem. Důležitou věcí je také rytmus, jednotlivé nádechy a výdechy mohou být pravidelné – v určitém intervalu. Používat cyklický dech není nic těžkého, jde především o zapojení dosud nepříliš využívaných svalů a pro začátečníka je pouze otázkou času, než tuto techniku správně pochopí a začne využívat sám od sebe – přirozeně. Avšak hodina strávená s lektorem Vás může hned v začátku výrazně posunout dál.

Pokud jste z Brna, nebo máte možnost do Brna dojíždět doporučil bych Vám lektora a výborného hráče Dalibora Neuwirta, který má spoustu zkušeností s učením začátečníků, ale i pokročilých hráčů.